Akcja "Chrońmy Wspólny Las" - ADOPTUJ DRZEWO

Mieszkańcu Naszej Ziemi!

Jeśli jesteś człowiekiem, któremu jutrzejszy dzień nie jest obojętny… Jeśli zastanawiałeś się, w jaki sposób możesz przyczynić się do zachowania równowagi klimatycznej, biologicznej, przyrodniczej nie tylko w najbliższej okolicy, ale również w Polsce i na świecie… Jeśli chciałbyś zostawić po sobie pozytywny ślad - swoim dzieciom, wnukom, po prostu następnym pokoleniom… A może masz firmę i chciałbyś ją reklamować jako proekologiczną, dbającą o środowisko? Jeśli po prostu masz pieniądze i chcesz nam pomóc.

Zapraszamy do wspólnej akcji “Chrońmy Wspólny Las”

Jest takie miejsce, jest taki las, a w nim potok: lekko szumiący, wijący się po wyżłobionych przez wieki skałach, dający poczucie jedności z naturą, spokoju i ukojenia, a w upalne lato – błogiego chłodu. Po jednej stronie dopływają urocze wodospady; po drugiej, oczy cieszą majestatyczne skały. Jak się tu znalazły? Dlaczego tak intrygująco wyglądają? Nie wiadomo, a może JESZCZE tego nie wiemy? Porośnięte mchami, porostami, małymi roślinami, ogromnymi drzewami. Wszystko to stanowi przepiękne miejsce na ziemi.

Wielu zastanawia się dlaczego do tej pory nikt się tym miejscem nie zainteresował, nie wydzielił, nie ustanowił nad nim ochrony prawnej. Otóż ten fantastyczny zakątek znany jest tylko niektórym miejscowym i wąskiej grupie pasjonatów z poza terenu. Ten las jest własnością prywatną, użytkowany jako zwykły las gospodarczy. Teoretycznie można byłoby prowadzić tam zwyczajną gospodarkę leśną: wycinkę, zrywkę, wywózkę, trzebieże, pielęgnacje młodników, nowe nasadzenia. Na szczęście od lat takie działania nie były prowadzone przez co to miejsce ma charakter lasu naturalnego z wielkim bogactwem flory i fauny.

W chwili obecnej właściciel chce sprzedać wyżej opisany las. W związku z tym zebrała się grupa kilkunastu osób zawiązując Stowarzyszenie Wspólny Las, którego celem jest wykupienie, a następnie zachowanie tego obszaru w nienaruszonym stanie. Kolejno planuje się podjęcie kroków w celu objęcia tego miejsca ochroną prawną oraz udostępnienia go w takim stopniu, aby zachować jego naturalność, unikatowe walory estetyczne i przyrodnicze. Członkowie Stowarzyszenia są niezwykle zaangażowani, zdeterminowani, mają olbrzymią pasję i energię, by osiągnąć założony cel.

Podjęte działania doprowadziły do zorganizowania zbiórki pieniężnej na portalu Zrzutka.pl. Dzięki wielu wspaniałym darczyńcom udało się zebrać kwotę 20 799,00 zł, która została przeznaczona jako zadatek na poczet zakupu lasu. Pozostałą kwotę chcemy zebrać poprzez adopcję poszczególnych drzew w tym lesie.

Jak chcemy to zrobić?

Wybrane 300 drzew w tym lesie o obwodzie powyżej 100 cm (mierzonym na wysokości 1,3 m) zostanie sfotografowane i naniesione na mapę. Wówczas każdy chętny będzie mógł wybrać SWOJE drzewo, wpłacić minimum 500 zł i stać się jego fundatorem. W przypadku niższej kwoty, wpłacający będzie jednym z fundatorów “Wspólnego Drzewa”. Stowarzyszenie Wspólny Las natomiast zobowiązuje się osiągnąć założony cel, tj. zakup lasu, zachowanie jego naturalnej formy, objęcie go ochroną prawną i udostępnienie w taki sposób, aby nie zniszczyć jego walorów.

 

Jeśli jeszcze dotąd nie posadziłeś drzewa może zostaniesz jego fundatorem?

Jak dołączyć do akcji?

1. Wchodzimy na stronę www.wspolnylas.org zakładka: AKCJA Chronimy Wspólny Las

2. Zapoznajemy się i akceptujemy regulamin programu.

3. Wyszukujemy na liście interesujące nas drzewo.

4. Rezerwujemy wybrane drzewo.

5. Dokonujemy wpłaty przez portal zrzutka.pl a w wiadomości dla organizatora wpisujemy:
– numer drzewa,
dane identyfikacyjne fundatora np. imię, imię i nazwisko, nazwa organizacji lub firmy
– opcjonalnie więcej informacji o fundatorze np. w przypadku firmy: strona www, kontakt.